Споменик Петру Првом између два рата (Фото/ил: Политика)
Зрењанин – Краљ Петар Први Карађорђевић је изузетно популаран у средишту Баната нарочито када дође до политичких превирања. Овде му је два пута подизан споменик, град је носио његово име – Петровград, а недавно су се на улазу у варош изненада појавиле табле с тим именом, што је опет узбуркало страсти. По некима то је израз воље већине грађана, а други опет мисле да је то незаконит чин.
- Краљ Петар је у граду на Бегеју симбол ослобођења у Првом светском рату и припајања Војводине матици Србији. Улазак наше војске 1918. је јединствен у српској историји јер је овде дошло до промене власти без иједне капи крви, јер приликом уласка бригадира Драгутина Ристића на челу војске није било отпора, пошто су се Аустроугари повукли, а устукнула је и дотадашња власт из градске администрације, захваљујући умешности Српског народног већа које је за то припремило терен.
У наредним данима и годинама највише је слављен краљ Петар. Њему је 1926. на централном тргу подигнут споменик у виду коњаника. Краља како јаше на коњу, и при том враћа мач у корице након дугогодишњег ратовања, извајао је загребачки вајар Рудолф Валдец. Немачке окупационе власти споменик уклањају 1941. године, а од срушеног споменика сачувана је једино краљева глава, која се данас чува у зрењанинском Народном музеју. Споменик је обновљен 2005. године. Реплику споменика урадио је академски вајар из Бијељине Зоран Јездимировић.
Због симпатија према човеку који је у народу прозван и Ослободилац, због многих ратова у којима је успешно учествовао, Банаћани из највећег свог града су му 1935, уместо Велики Бечекерек, дали име Петровград. То име трајало је до 1941. када му немачки окупатори дају своје – Гросбечкерек. После ослобођења име Петровград се вратило, али на кратко време. Уместо по краљу, Зрењанин добија име по учитељу и комунисти Жарку Зрењанину. Они који се с тим нису слагали нису, из тада разумљивих разлога, испољавали свој став. Име Зрењанин се усталило, а тврди се да оно сада више асоцира на зрење, на зрело војвођанско жито него на Жарка. Појавом вишестраначја, у односу на СПС, опозиционе странке предвођене СПО-ом су се избориле за референдум, односно тајно изјашњавање о имену града. Око две трећине грађана изјаснило се за садашње име Зрењанин.
Недавно, баш када се навршило 80 година од када је 1935. граду први пут дато име Петровград, зрењанински Патриотски блок у коме су ДСС и „Двери” је у јавности изнео иницијативу да се опет врати то име.
„Када се Патриотски блок буде питао Зрењанин ће се поново звати Петровград, по краљу који га је ослободио”, рекли су у поменутом блоку. Онда су табле на улазу у град, на којима се налазило ћирилично и латинично име Зрењанин, те мађарски натпис Нађбечкерек и имена Зрењанина на словачком и румунском, освануле и с именом Петровград. Најпре се само нагађало ко је заменио табле, а онда су у Дирекцији за изградњу града званично изјавили да су то урадили они. Три дана после тога на неким таблама је име Петровград преко ноћи прешарано.
Тада се огласио и градоначелник Зрењанина Чедомир Јањић и изјавио да ће надлежне службе опрати прешаране табле.
– Као што је пре неколико година префарбан и назив „Велики Бечкерек”, па смо то опрали, опраћемо и ово. Очистићемо све као што кречимо графите и улепшавамо наш град – рекао је Јањић новинарима, а објашњавајући како се име Петровград нашло на таблама он је рекао да постоје иницијативе „више десетина организација да се и Петровград нађе на табли.
– На улазу у Истанбул пише и Константинопољ, а као што је стајало Нађбечкерек и Зрењанин, ево, стоји и Петровград и мислим да је то у реду – рекао је Јањић и тако изнео став градске управе о поступку за који неки тврде да је незаконит.
Међутим, неке невладине организације, попут Зрењанинског социјалног форума, осуђују постављање табле с натписом Петровград.
„То мора да прође законску процедуру и нико нема право да без ње мења табле”, рекли су они. Остала реаговања су у току.
Аутор: Ђуро Ђукић
Извор: Политика